9 روند بزرگ تکنولوژی که جهان را در سال 2018 تغییر خواهد داد

10 دقیقه: زمان تقریبی مطالعه این مطلب
3
تکنولوژی

در آینده برخی روندهای تکنولوژیک کاملا از میان خواهد رفت، در حالی که بعضی دیگر بسیار شکوفا خواهند شد به­طوری که دنیای ما و شیوه زندگی ما را تغییر می دهند. در اینجا به 9 فناوری برتر در تکنولوژی که سال 2018 و فراتر از آن را شکل خواهد داد اشاره­ می کنیم.

روند1: کلان داده

امروزه، از چت کردن با دوستان در یک برنامه یا خرید یک قهوه، تا استفاده از یک کارت Oyster و یا پخش موسیقی و تقریبا همه چیزهایی که ما انجام می دهیم، مجموعه ای از خرده داده ها و اطلاعات را تشکیل داده است که منجر به انفجار بی سابقه ای در داده ها شده است.

تنها در چند دقیقه، در فیس بوک 900000 کاربر وارد پروفایل خود می شوند، بیش از 450 هزار توییت ارسال و 156 میلیون ایمیل و 15 میلیون متن فرستاده می شود. با توجه به این تعداد، می­توان گفت هر دو سال مقدار داده های ایجاد شده در جهان، تقریبا دو برابر می شود.

روند2: اینترنت اشیا (IoT)

اینترنت اشیا – شامل محصولات هوشمند و متصل، مانند تلفن های هوشمند و ساعت های هوشمند – یکی از عوامل مهم در افزایش این داده ها است. تمام این دستگاه های هوشمند به طور مداوم در حال جمع آوری داده ها، ارتباط با دستگاه های دیگر و به اشتراک گذاری این داده ها هستند که همه این اقدامات بدون مداخله انسانی صورت می­گیرد. (به عنوان مثال سینک شدن اطلاعات اکانت FITBIT با تلفن همراه شما).

امروزه می توان خیلی از چیزها را هوشمند ساخت. تعداد اتومبیل­هایی که به اینترنت متصل هستند به طور فزاینده ای در حال افزایش است، به­عبارتی تا سال 2020، یک چهارم از یک میلیارد خودرو موجود به اینترنت متصل خواهد شد. در خانه ها، محصولاتی مانند تلویزیون ها که مشخصا هوشمند هستند و محصولاتی که از نظر هوشمندی زیاد قابل مشاهده نیستند، مانند تشک­های یوگا، که اجسام را که به سمت زمین پرتاب می­شوند را دنبال می­کند وجود خواهد داشت.

در حال حاضر تعداد زیادی دستگاه­ متصل به اینترنت وجود دارد، اما مفهوم “اینترنت اشیا” بتازگی مطرح شده است. IHS پیش بینی کرده که تا سال 2020، 75 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت وجود خواهد داشت.

روند3: پردازنده های کوانتومی

بدون جهش های عظیم در قدرت پردازنده­ها (CPU)، هیچ یک از این رشد باور نکردنی در داده ها، و میلیاردها دستگاه IoT در دسترس، ممکن نبود. بین سال های 1975 و 2015، هر دو سال، قدرت پردازنده ها دو برابر شده است، این در حالی است که در حال حاضر شاهد افزایش زمان به حدود هر دو سال و نیم یکبار هستیم.

اما امروزه قدرت پردازنده­های سنتی درحال رسیدن به حداکثر ظرفیت خود است . خوشبختانه، در آینده، شاهد نسل جدیدی از پردازنده ها که  احتمالا مهمترین تحول در قدرت پردازنده ها تا به حال است هستیم. “پردازشگرهای کوانتومی”، کامپیوترها را میلیون ها بار سریعتر از آنچه که اکنون هستند خواهند کرد. صاحبان فناوری در جهان در حال ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی تجاری قابل اعتماد هستند، که قادر به حل مشکلاتی است که رایانه های امروز نمی­توانند از پس آن برآیند و حتی قادر به حل مشکلاتی است که ما نمیتوانیم آن­ها را تصور کنیم.

روند4: افزایش باورنکردنی هوش مصنوعی (AI)

در حال حاضر کامپیوترها می توانند به همان شیوه ای که ما انسان ها کارها را انجام می­دهیم یاد بگیرند، و این جهش در قابلیت های هوش مصنوعی بوسیله افزایش گسترده ای در داده ها و قدرت پردازنده ها امکان پذیر شده است. این انفجار باور نکردنی در داده ها است که به هوش مصنوعی اجازه داده با سرعت زیاد در طول چند سال گذشته پیشرفت کند؛ هر چه میزان داده های قابل دسترسی به یک سیستم هوش مصنوعی را افزایش دهیم، سریعتر می­تواند یاد بگیرد و دقیق­تر شود.

این پیشرفت بزرگ در هوش مصنوعی به این معناست که رایانه ها اکنون می توانند وظایف انسانی بیشتری را انجام دهند. در حقیقت، این هوش مصنوعی است که اجازه می دهد کامپیوترها ببینند (مثلا نرم افزار تشخیص چهره)، بخوانند (به عنوان مثال تجزیه و تحلیل پیام های رسانه های اجتماعی)، گوش کنند (به عنوان مثال آماده بودن الکسا برای پاسخ به دستور شما)، صحبت کنند (مانند الکسا قادر به پاسخ شما) و احساسات ما را ارزیابی کنند (به عنوان مثال محاسبات عاطفی).

روند5: اتوماسیون

هرچه ماشین ها هوشمندتر می شوند، می توانند کارهای بیشتری برای ما انجام دهند و این بدان معناست که حتی عملیات­ها، تصمیمات، توابع و سیستم ها می توانند به صورت خودکار و با الگوریتم یا روبات کار کنند.

در نهایت، طیف گسترده­ای از صنایع و مشاغل تحت تاثیر اتوماسیون قرار خواهد گرفت. با این حال، در حال حاضر، موج اول مشاغلی که تحت تاثیر قرار می­گیرد به 4 دسته تقسیم می­شوند: مشاغل کسل کننده، مشاغل کثیف، مشاغل خطرناک و مشاغل گران. این بدان معنی است که دیگر به انسانها برای انجام کارهایی که ماشین آلات می توانند سریع تر، امن تر، ارزان تر و با دقت بیشتری انجام دهند، نیازی نیست.

ماشین ها، ربات ها و الگوریتم ها، علاوه بر مشاغل ذکر شده، جایگزین بسیاری از مشاغل انسانی همچون مشاغل حرفه ای در زمینه هایی مانند قانون و حسابداری خواهد شد. از رانندگان کامیون تا آجرچین ها و پزشکان تحت تاثیر اتوماسیون قرار خواهد گرفت. لیست مشاغلی که احتمالا تحت تاثیر اتوماسیون قرار می­گیرد شگفت انگیز است. یک برآورد نشان می دهد که 47 درصد از مشاغل ایالات متحده در معرض خطر اتوماسیون قرار دارند.

روند6: چاپ سه بعدی فرصت شگفت انگیزی برای صنایع

اختراع چاپگر سه بعدی، تولید و سایر صنایع را در بسیاری از موارد متوقف می کند. در تولید سنتی،هنگام جداسازی اجسام از مواد اولیه ،مانند فلز، از دستگاهی مانند ابزار برش استفاده می شود. اما در چاپ سه بعدی، این اجسام با قرار گیری یا اضافه کردن لایه های مواد ایجاد می شود. مواد اولیه مورد استفاده در چاپ سه بعدی می تواند تقریبا هر چیزی باشد: پلاستیک، فلز، بتن، مایع، پودر، حتی شکلات یا بافت انسان!

با تکنولوژی چاپ سه بعدی، اشکال بسیار پیچیده تری نسبت به تولیدات سنتی تولید و از مواد اولیه کمتری استفاده می­شود. همچنین امکان سفارشی سازی بیشتر محصولات بدون اینکه نگران هزینه های اقتصادی در مقیاس بود را فراهم می کند.

روند7: شیوه های ارتباطات در فناوری

نحوه ارتباط ما با تکنولوژی در سال های اخیر به طور چشمگیری تغییر کرده است و هنوز هم در حال تغییر است. با استفاده از گوشی های هوشمند ، ما می توانیم طیف وسیعی از وظایف را به سادگی و تنها با لمس کردن یک صفحه انجام دهیم. استفاده از وب از طریق تلفن همراه در سال 2016، نسبت به استفاده از وب از طریق رایانه های سنتی افزایش یافته است. گوگل نیز تایید کرده است که جستجو در دستگاه های تلفن همراه در حال حاضر بیش از جستجوی دسکتاپ است.

ما همچنین با دستگاه های خود، با استفاده از جستجو های صوتی همچون سیری(Siri) و غیره صحبت می کنیم. برآوردها نشان می دهد که تا سال 2020، 50 درصد از همه جستجوها، جستجوهای صوتی خواهد بود و در حدود 30 درصد از نتایج جستجوی های صورت گرفته به ­صورت صوتی و بدون تصویر خواهد بود. در نتیجه، تمام کسب و کارها به تدریج محصولات خود را با سیری، الکسا و دستیار گوگل ادغام می کنند. به عنوان مثال، الکسا از سال 2018 به بی­ام­و متصل می شود.

آمارهای کسب شده از فضای مجازی نشان می­دهد که جهش بزرگ بعدی در نوآوری، دگرگونی کسب و کارها در نحوه ارتباط با مشتریان خواهد بود.

روند8: بلاکچین (Blockchains)

تکنولوژی بلاکچین یک راه حل بسیار عملی برای ذخیره سازی، تأیید اعتبار و حفاظت از داده ها است. بلوکچین را به عنوان یک پایگاه داده غیر متمرکز و بسیار امن در نظر بگیرید. در واقع بلوکچین یک رشته پراکنده،جزء به جزء از سوابق است. در حالی که هیچ چیز کاملا “ضد هک” نیست، بلوکچین جهش بزرگی در مقایسه با تکنولوژی امنیتی فعلی ما را ارائه می­دهد؛ بر خلاف یک پایگاه داده متمرکز، هیچ مشخصه واحدی (همچون صاحب) که نشاندهنده ایراد یا نقص در آن باشد وجود ندارد.( در واقع هیچ کنترل مرکزی بر ان وجود ندارد و با نظر یک نفر قابل کنترل و دستکاری نیست)

سوابق در بلاکچین ، “بلوک” نامیده می شود و هر بلوک به بلوک قبلی متصل است (یعنی “بلوک” و “زنجیره”). کل زنجیره خود را اداره می کند، بدین معنا که هیچ شخص یا سازمانی مسئول کل زنجیره نیست. توضیحات مطرح شده مصداق بارزی از عملکرد ارز مجازی بیتکوین  “Bitcoin” که در فن آوری بلوکچین فعالیت می­کند است.

خدمات مالی، بیمه و درمانی تنها برخی از بخش هایی هستند که احتمالا به طور گسترده فناوری بلوکچین را در اختیار می­گیرند. در واقع، 90 درصد از بانک های اصلی اروپا و آمریکای شمالی در حال بررسی راهکارهای بکارگیری و کنترل بلوکچینی هستند.

روند9: پلتفرم­ها

یک پلتفرم اساسا یک شبکه (دیجیتال یا فیزیکی) است که برای مشارکت کنندگان از طریق تسهیل ارتباطات و مبادلات بین افراد در خدمات، محصولات یا اطلاعات ارزش ایجاد می کند. این پلتفرم، خود به ندرت ارائه دهنده خدمات است؛ در عوض، می­توان آن را به عنوان یک تسهیل کننده برای مردم که باعث ایجاد تعاملات آسان و امن برای مشارکت کنندگان می شود تلقی کرد.

پلتفرم­ها به کسب و کارهایی مانند Airbnb، اوبر(Uber) و آمازون رسیده اند و همچنین پایه و اساس فیس بوک و توییتر هستند. با این حال، پلتفرم­ها فرصت های رشد را در همه انواع کسب و کار، صنایع و بخش ها و نه فقط شرکت های با فناوری بالا، ارائه می دهد. حتی کسب و کارهای با پیشینه زیاد با مدل های تجاری سنتی تر مانند فورد، شروع به توسعه استراتژی های پلتفرم کرده اند.

 

تهیه و تنظیم: آکادمی تحول دیجیتالی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ما

آیا هوش مصنوعی نگران کننده است؟!

نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد روز جمعه به پایان رسید، اما همچنان بازار اخبار و تحلیل‌های م…